17 Temmuz 2007 Salı

Gelecek 50 Yıl..,

ANKARA - Birçok bilim adamının, Güneş Sistemi dışından asteroidlerin bulunduğunu düşündüğü uydulara seyahat için, uluslararası bir işbirliğinin daha güvenli olacağını düşünen NASA’nın, California’daki Ames Araştırma Merkezinde yapılacak keşif konferansında, araştırmacılar, Deimos ve Phobos’a insansız ve insanlı uçuşlar için yeni fikirlerini açıklayacak, ayrıca bunların Kızıl Gezegen’in keşfinde bir geçiş kapısı olarak nasıl kullanılabileceğini anlatacaklar.

Konferansta, insanlı uçuş yapılırsa astronotların Phobos ve Deimos’ta neler yapabilecekleri, bu iki küçük gezegeni Mars’ın keşfinde nasıl kullanabilecekleri ve bunun için ilk başta bir insansız robot seyahatinin gerekebileceği dile getirilecek.

Rusya, 2009’da Phobos’a göndermeyi ve bu uydudan numune getirmeyi planladığı, Phobos-Grunt adlı çok uluslu bir programla bu projeye önderlik ediyor.

Mars’ın en büyük uydusu Phobos, aynı zamanda Kızıl Gezegen’e en yakını.
( http://www.ntvmsnbc.com/news/414441.asp#storyContinues )

Herzaman ilgimi çekmiştir gelecekte bizi nelerin beklediği, NASA' nın bu gibi çalışmaları da... Bu sebeplerle NTV ' nin önderliğinde editör JOHN BROCKMAN ' nın derleyip topladığı bir kitap olan ( ki içinde 25 bilim adamının gelecek 50 yılda bizi nelerin beklediği veya bekleyebileceği yönünde makalelerden oluşan ) GELECEK 50 YIL adlı kitabı okumaya başladım.Okudukça sizleri de buradan haberdar etmeye gayret edeceğim..,

Hiç yorum yok: